türkçe karakter sorunu?

Kurulum, güncelleme, taşıma ilgili soru(n)lar.

türkçe karakter sorunu?

İleti savas 02.11.2006, 19:33

arkadaşlar host değişikliği nedeniyle bi yedek almıştım, yaklaşık 130 mb ( gzipli 35 mb) ama yedeğin içinde türkçe karakterlerde sorun var. Bigdumpla yedeği bölüp yükledim, forum sorunsuz çalıştı.Ama türkçe karakterde sorun var.

Eski hostumdan yedeği nasıl alayımki bu türkçe karakterler düzgün olsun ( latin swedish ci olarak görünüyor) ( eski hostla yeni hostun phpmyadminleri aynı sürüm vs )

Diğer benzer konuları okudum ama bişey bulamadım :|
savas
Üye
Üye

İleti exUBert 02.11.2006, 19:43

phpbb sürümü ile ilgili bi sorun sanırım..

yeniden forumu kurarken ilk başta kurduğun forumu kur ordan güncellemelerini yaparsın
exUBert
Üye
Üye

Cvp: türkçe karakter sorunu?

İleti savas 02.11.2006, 20:06

forumun dopsyalarıda aynı dosyalar, dosyalarda sorun yok, sadece yedek aldığımda aldığım yedeğin içinde türkçe karakterde sorun oluyor, nasıl almalıyımki düzgün bi yedek çekebileyim. :shock:
savas
Üye
Üye

İleti elvis 02.11.2006, 20:50

Yeni hosta oluşturduğunuz varitabanını latin1_swedish_ci olarak mı oluşturdunuz?
Kullanıcı avatarı
elvis
Üye
Üye

İleti savas 02.11.2006, 21:52

evet onuda denedim,ama olmadı, sorun çektiğim veritanabının türkçe karakterlerinin bozuk çıkması örnek;

Hadis-i Þerif , Sünnet ve Siyer Hakkýnda paylaþýma hazýrsanýz bu forumu kullanmanÃ

--------------------

veritabanından yeni yedek alırken düzgün bi şekilde türkçe karakterleride almak için ne yapmalıyım ?
savas
Üye
Üye

İleti Simuzer 02.11.2006, 22:53

Benim kullandığım yöntem..

1) Eski sürüm phpmyadmin yükleyin. Gerekli ayarlarını yapın ve veritabanının yedeğini alın.
2) karşılaştırma eklentisi olan yeni phpmyadmin ile tablolarınıza göz atın. Latin 1 mi? latin 5 mi? Ne ise bunu bi kenara not alın.
3) Yeni sunucunuza yüklerken, karşılaştırma karakter kodunu seçin (neydi? Latin 1 / latin 5 vs..) Ve yükleyin.

Sonuç: Muhtemelen herhangi bir karakter sorunu çıkmayacaktır.

Kullanıp test ettiğim phpmyadmin sürümleri

eski » 2.2.7-pl1
yeni » 2.6.1
Karakter kodu: latin1_swedish_ci

Yani, yedeği alırken eski phpmyadmin ile alıyoruz, yüklerken yeni phpmyadmin ile yüklüyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken unsur, karakter kodudur...
Kullanıcı avatarı
Simuzer
Geliştirme Grubu
Geliştirme Grubu

İleti savas 03.11.2006, 05:46

phpmyadmin sürümleri aynı. latin sewdish olan karakter kodunu yeni veritabanında aynı yaptım ama yine işe yaramadı, dediğim gibi benim sorunum aldığım yedeğin içinde türkçe karakterler bozuk, bozuk olmasa normal çalışacak. düzgün türkçe karakterli bi yedek almak için ne yapmalıyım ?
savas
Üye
Üye

İleti Marashall 03.11.2006, 14:28

savas yazdı:phpmyadmin sürümleri aynı. latin sewdish olan karakter kodunu yeni veritabanında aynı yaptım ama yine işe yaramadı, dediğim gibi benim sorunum aldığım yedeğin içinde türkçe karakterler bozuk, bozuk olmasa normal çalışacak. düzgün türkçe karakterli bi yedek almak için ne yapmalıyım ?

Türkçe karakterler sitede normal gözüküyor, phpmyadminden yedek alınca bozuk geliyorsa,
phpbb'nin admin panelindeki yedek alma özelliğini kullanarak yedek aldığında büyük ihtimalle karakterler düzgün olarak gelecektir.
Kullanıcı avatarı
Marashall
Üye
Üye

İleti savas 03.11.2006, 18:13

evet forumda normal, ama yedek alanda türkçe karakterler bozuk oluyor yedekte. Admin panelinden yedek alamam, hem forum kapalı şu an, sadece cpanel ulaşımım var.üstelik 130 mb ve onlarcada mod kurulu sisteme :shock:
savas
Üye
Üye

İleti Marashall 03.11.2006, 21:37

savas yazdı:evet forumda normal, ama yedek alanda türkçe karakterler bozuk oluyor yedekte. Admin panelinden yedek alamam, hem forum kapalı şu an, sadece cpanel ulaşımım var.üstelik 130 mb ve onlarcada mod kurulu sisteme :shock:

Admin panelinden alınan yedeklerde ek tablolar belirtilerek onların yedekleri de kolayca (modlar için sonradan eklenen) alınabiliyor. Ayrıca, yedek çok büyükse ve sunucun gzip destekliyse, gzip olarak da indirebilirsin. Ama bunları yapabilmen için forumun admin paneline erişebilmen lazım tabiki. :(

İkinci bir çözüm olarak bozuk karakterleri bir metin editörü ile düzeltebilirsin ama, bu işlem çok fazla sağlıklı değil ve 130 Mb veritabanı için saatlerce sürecektir. İşlem yapmadan önce arama tablolarını boşaltmanı tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
Marashall
Üye
Üye

İleti savas 03.11.2006, 22:13

daha önceleri panelden alınan yedeğin bozuk olabileceği gibi şeyler söyleniyordu, o yüzden panelden hiç yedek almamıştım, şimdide panele ulaşma imkanım yok.

bozuk karakterleri metin editörü ile düzeltmek evet saatler alır, üstelik kilitleniyor pc, 5 mb lık parçalarda bile zar zor yapılıyor.
savas
Üye
Üye

İleti Simuzer 04.11.2006, 00:03

Düzgün türkçe karakterle yedek almak için mesela 2.2.7-pl1 gibi eski bir phpmyadmin sürümü ile yedek alın.

Zaten yukarıda anlattığım yöntende bunu kullanmamın nedeni de bu. Hangi kodlamada olursa olsun, bilgisayarımıza indirdiğimiz dosyada türkçe karakter sorunu yok.. Gayet temiz bir yedek..
Kullanıcı avatarı
Simuzer
Geliştirme Grubu
Geliştirme Grubu

İleti Marashall 04.11.2006, 14:54

Sorununa alternatif çözüm olarak hostunla görüşüp, yardım isteyebilirsin.

Not: Panelden alınan yedek bozuk olmaz, bildiğim kadarıyla tek farkı varsayılan olarak sadece phpbb'nin orijinal tablolarını yedekler, yani sonradan eklenen tablolar eksik olur, fakat ek tablolar kısmında sonradan eklenen tabloları belirterek veritabanındaki tüm tablolar kayıpsız olarak yedeklenilebilir.
Kullanıcı avatarı
Marashall
Üye
Üye

İleti VeRSioN 04.11.2006, 19:01

bende de şöyle bir şey var..

phpbb admin panelinden aldigim yedegi geri yükleyince ı lar y gibi ğ ler o gibi ş lerde d gibi gözüküyor yani abuk zubuk bişey..

yedek dosyasini txt de aciyorum yine ayni sorun.. wordpadde aciyorum o zmn hepsi düzgün gosteriyor.. word padden sql komutunu kopyalayip php my adminden mauel olarak giriyorum. siteyi 1 aciyorum sorun yine ayni sorun nasil cozebilrim..
VeRSioN
Üye
Üye

İleti velociraptor 20.11.2006, 18:30

Ayni olayi defalarca yasamis biri olarak C secenegi diyorum , birak yedegin öyle kalsin , yapacagimiz is sadece birkac SQL komutu ile tüm karakterleri düzgün hale getirmek nasilmi :
elimdeki hazir düzeltme kodlarini veriyorum (olusturmak birhayli vaktimi almisti)
fakat sizde de ayni bozukluklarmi var önce bir kontrol edin eger öyle degilse sadece karakterlerin yerlerini sizdekine göre ayarlayin ,
post_text ten sonraki ilk karakter bozuk olan sonraki onun yerine gelecek olandir , kolay gelsin
Kod: Tümünü seç
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ı', 'i');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'Ş', 's');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ş', 's');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ğ', 'g');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ö', 'ö');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ü', 'ü');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ç', 'c');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'Ãœ', 'ü');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '?', 'ü');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'Ç', 'c');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '>', '>');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'Ö', 'ö');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '’', '`');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ý;', 'i');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'þ', 's');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'ð', 'g');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '?nce', 'önce');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '?aresi', 'caresi');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'd?n?st?r', 'dönüstür');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 's?r?c?', 'sürücü');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'g?z', 'göz');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'b?y?k', 'büyük');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'L?tfen', 'Lütfen');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'l?tfen', 'Lütfen');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'T?rk?e', 'Türkce');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 't?rk?e', 'Türkce');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '??z?l', 'cözül');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, '?ye', 'üye');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 't?m', 'tüm');
UPDATE phpbb_posts_text SET post_text = REPLACE(post_text, 'c?nk?', 'cünkü');
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Üye
Üye

İleti mynisan 21.11.2006, 15:29

son gönderdiğin sorguyu denedim türkçe problemi yaşıyordum yedek database güncellemesi sonrası...

fakat sql sorgusunu çalıştırdığımda hata mesajı verdi ve çalışmadı.

neden olabilir?_______?
mynisan
Üye
Üye

İleti exUBert 21.11.2006, 15:41

tek tek sql sorgusu yapmayı dene
exUBert
Üye
Üye

İleti velociraptor 22.11.2006, 07:10

Eger Phpbb kullaniyorsaniz calismamasina imkan yok , toptan veya tek tek calismasi gerekir ki ben defalarca kullandim, kopyala yapistir ile Mysql den hata vermeden calismasi gerekir , ayrica ne gibi bir hata verdigini yazarsaniz yardimci olma sansimiz artar
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Üye
Üye

Kurulum, Güncelleme, Taşıma

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir