Yeni Site Yönetim Sistemi

Site ile ilgili konular.

Yeni Site Yönetim Sistemi

ALEXIS
20.04.2006, 22:16

Site Yönetim Sistemi ve Yetkiler

Pano'nun idare şeklinde değişiklik yaptık. Buna göre yeni yönetim aşağıdaki şekilde olacaktır. Yönetim sisteminin görevlerini ve yetkilerini çok belirli bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

Önce kullanıcıları dört temel kategoriye ayıracağım. Yetki üstünlüğü yukarıdan aşağıya doğru azalmaktadır.

1. Yöneticiler
2. Site Grupları
3. Üyeler
4. Misafirler

Şimdi de bu kategorileri alt gruplara ayıralım.

1. Yöneticiler
a. Site Yöneticileri
b. Pano Yöneticileri

2. Site Grupları
a. Dosyalar Grubu
b. Makale Grubu
c. Yetkili Grubu (Moderatör)
d. Destek Grubu
e. Haber Grubu
f. Çeviri Grubu
g. Geliştirme Grubu
h. Grafik/Tema Grubu
i. Tanıtım Grubu

3. Üyeler
Üyelerin yetkileri sadece kendi mesajları ile sınırlıdır. Bu grubun alt kategorileri üyelerin mesaj sayısına göre belirlenebilir ve bunların yetkiye bir etkisi yoktur.

4. Misafirler
Bu kategoriye, pano sistemine üye olmamış veya henüz giriş yapmamış kullanıcılar girer. Kısıtlamaları sadece ekleme yönündedir, mesaj, dosya, makale vb. ekleyemezler. Ancak her türlü mesajı okur, dosyayı indirebilirler.

Bu kadar ön bilgi yeter, şimdi yönetici ve Site Gruplarını açıklamaya çalışayım.

1. Yöneticiler

a. Site Yöneticileri

Bu kategorideki üyelerin yetkisi site bazında sınırsızdır. Bu gruptakiler aynı zamanda diğer grupların tüm yetki ve görevlerine sahiptir. Yetkilerinin başında; FTP erişimleri, site yönetim paneli (cpanel) erişimi gibi özellikler bulunur. Özellikle sistem yönetimi ile ilgenirler, sitenin kodlama yapısı ile ilgili hata, önerilerinizi bu gruba bildirebilirsiniz.

b. Yetkililer / Pano Yöneticileri

Bu kategorideki üyelerin yetkisi pano bazında sınırsızdır. Bu gruptakiler aynı zamanda diğer alt grupların tüm yetki ve görevlerine sahiptir. phpbb'nin yönetim panelini kullanarak pano üzerinde değişiklikler yapabilirler. Site veya panonun çalışmasıyla ilgili sorunlar onları pek ilgilendirmez. Yetkileri gereği böyle durumlarda yapabilecekleri tek şey, durumu "Site Yöneticileri" 'ne bildirmek.

2. Site Grupları

a. Dosyalar Grubu

Yeni dosyalar bulmak, bulunan dosyaları test etmek, testte başarılı olan dosyaları sunmak ve kullanıcılardan gelen dosya önerileri için de aynı adımları uygulamak. Üyelerin eklediği dosyaları kontrol etmek ve onaylayıp, onaylamama kararı vermek.

b. Makale Grubu

Mevcut makale kategorilere yeni makaleler eklemek, mevcut makaleleri gerektiğinde güncellemek. Üyelerin eklediği makaleleri kontrol etmek ve onaylayıp, onaylamama kararı vermek.

c. Forum Yönetim Grubu (Moderatör)

Pano ve forum kurallarını düzenleyip her zaman güncel tutmak, pano kurallarını uygulamak. Silme, taşıma, düzenleme işlemlerini gerçekleştirmek.

d. Destek Grubu

Forumlarda, gerekli bilgileri önceden sunmak, düzgün, kurallara uygun sorulan soruları cevaplamaya çalışmak, verilen diğer tüm cevapları denetlemek. Tekrar eden soru veya başlıkları alakalı konulara/makalelere yönlendirmek.

e. Haber Grubu

phpBB ile ilgili haber ve duyuruları ilgili forumlarda duyurmak.

f. Çeviri Grubu

Üyelerin talep ettiği ve site yöneticilerinin göndermiş olduğu çalışmaların, dil dosyalarının Türkçe çevirisini yapmak.

g. Geliştirme Grubu

phpBB için kendi belirledikleri çalışmaları gerçekleştirmek, üyelerin taleplerini, önerilerini imkanlar dahilinde kodlamak, hataları gidermek.

h. Grafik/Tema Grubu

Tema Önizleme bölümündeki temaları düzenlemek, yeni temalar çıktığında onları Türkçeleştirmek, tema önizlemeye kurmak ve sitemizin dosyalar bölümüne eklemek. Grafik ile ilgili konularda üyeler ve yönetime yardımcı olmak.

i. Tanıtım Grubu

canver.net'in internet üzerinden her türlü tanıtımını ve takibini sağlamak.

NOT: Hiçbir grupta sorulara cevap verme gibi bir zorunluluk yoktur, cevap verme tüm yetkili ve üyelerin kendi insiyatifindedir.
En son
ALEXIS
tarafından, 13.05.2006, 19:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İleti Ares 26.04.2006, 16:04

Eveti guzel dusunce alexis, umarim en kisa zamanda aktif edersin.
Ares
Üye
Üye

İleti Napster 26.04.2006, 16:16

Güzel düşünülmüş.Aktif edilirse iyi olur bence.
Napster
Kullanıcı avatarı
Napster
Üye
Üye

İleti MatrixNeo 26.04.2006, 17:15

bencede iyi bi yönetim olur. bu şekilde olması en iyisi.
Kullanıcı avatarı
MatrixNeo
Üye
Üye

İleti murtaza 26.04.2006, 17:27

Ama biraz fazla cok grup yokmu?

Kafam karisik benim :(

Sevgiyle
Ögretmenim canim benim , canim benim...
Seni ben pek cok , pek cok severim.
Sen bir anaaaa , sen bir baabaaaaaa
Kalani neyyydiii yaaa unuttum , bu siirin sözlerini ariyorum...
Kullanıcı avatarı
murtaza
Üye
Üye

İleti sabri ünal 26.04.2006, 21:00

bence bir de güvenlik grubu olmalı, site güvenliğiyle ilgili kimi gelişmeler veya geliştirmelerle ilgili...

veya bir grup içinde alt grup olarak olabilir... veya ortak grup da olabilir...

kolay gelsin...
Mutluyum, biraz komedi takılıyorum! sakın kızmayın yakında geçer, sebebini ben de bilmiyorum! yeni bir aşk da bulmuş değilim!
Kullanıcı avatarı
sabri ünal
Üye
Üye

İleti Emexci 13.05.2006, 18:22

bence bir an önce uygulansa iyi olur , En azindan ilgili bölümler ile ilgilenenler olur .
Kullanıcı avatarı
Emexci
Üye
Üye

ALEXIS
15.05.2006, 07:52

aktif
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Site Hakkında