Directadmin control panel ayarları ve phpbb forum kurulumu

phpBB ile ilgili makaleler, yazılar.

Directadmin control panel ayarları ve phpbb forum kurulumu

ALEXIS
17.04.2007, 06:32

Merhaba bazı kişiler directadmin control paneli kullanıyorlar bunda veritabanı oluşturmayı ve resimli phpbb forum kurulumunu gerekli ayarlarını anlatacağım.

Öncelikle directadmin control panelinde veritabanı oluşturuyoruz. Resimleri dikkatli takip edip kırmızı kare içine alınmış yerleri gerektiği gibi uyguladıüığınız taktirde veri tabanı oluşacak.

Resim

Burada resimde kırmızı kare içinde belirttiğim "MySQL Management" e tıklıyoruz.

Karsınıza şu ekran gelecek

Resim

Buradan da kare içinde belirttiğim gibi Create new database yani yeni datebes oluş tura tıklıyoruz.

Sonra resimde görürdüğü gibi dolduruyoruz

Resim

Aynı doldurmak şart değil ama benim yaptığım gibi name ile user name aynı olsun sonra şifre sonrada şifrenin tekrarı ondan sonra "Create" yi tıklıyoruz.

Create dediğiniz taktirde karşınıza resimdeki ekran çıkacak

Resim

ve resimdede belirttiğim gibi "HERE" seçeneğini tıkladığınız taktirde database oluşmuş olacak bundan sonra geldi forumu kurmaya sıra

Phpbb resmi sitesinden phpbb forumu elde edebilirsiniz

Ben genelde türkçe dil paketini sonradan atmıyorum direk phpbb forumu atmadan önce bilgisayarımdan phpbb klasöründeki "language" Klasörüne girip türkçe dil paketini atıyorum Eyer böyle uraşmak istemeyen olursa diren canver.net adresindeki donwload bölümünden

dload.php?action=file&file_id=45

bu dosyayı indirirsiniz türkçe paketi koymamın sebebi ftp den atmadan önce karşınıza gelen ve doldurmanız gereken panelin türkçe olması dır. Sonra ftp den phpbb forumu atıyoruz sonra işlem bittinten sonra sitemize giriyoruz ve karşımıza şu ekran geliyor.

Resim

Resimdeki leri yaptıktan sonra "yüklemeye başla" butonuna tıklıyoruz.

sonra karşımıza şu ekran geliyor

Resim

Buradaki

FTP ile gönderme deneniyor

Bana sadece dosyayı gönder ve ben onu kendim FTP'liyim

Seçenekleri war ben genelde garanti olsun dite önce bu şıkkı seçip

"Bana sadece dosyayı gönder ve ben onu kendim FTP'liyim"

config.php yi kendim ftp ye atıyorum. yani şu resim deki ana ekrana

Resim

peki burada config.php war ama diye bilirsiniz sizin download ettiğin config.php de sizin için gerekli ayarlamalar mevcut onu config.php olmasına ramen ana ftp den ana ekrana atın ve otamatikman size üzerine kaydetsinmi diyecek sizde ewet diyin sonra

sonra "FTP ile gönderme deneniyor"

seçeneği ni işaretliyoruz ve resimdeki gibi dolduruyoruz.

Resim

Burada database isminizi yazmayacaksınız kendi ftp kullanıcı adı ile şifresini yazacaksınız. sonra trans fere başla diyip Karısınıza ekran gelecek ve orada yüklemeyi bitir diyeceksiniz

ardından resimde belirtilen contrib ile install kla sörlerini siliyoruz.

Resim

ve sonunda forum kuruldu

Resim

güle güle kullanın hee bu arada unutmadan bişey açıklamam gerekiyordu sanırım.:)

resim 5 te size Script Pathi silmenizi önerdim bunun sebebi resim 10 daki işaretlediğim yönetim paneline giremiyor olmamız peki ben bunu unuttum onu öyle bıraktım dediğiniz gibide oluyor felan diye bilirsiniz bunun düzeltmenin yoluda su resimleri izlediğiniz taktirde düzelte bilirsiniz.

Resim

Burada şifre soran bir ekran çıkacak karsınıza buraya direct control panel yada sizin anlayacağınız bir başka şeyler ftp kullıcı adı ile şifrenizi giriniz. Girdikten sonra karşınıza şu ekran geliyor.

Resim

Burada sol tarafta veritabanı seç diyor oradan ok işaretini tıklayıp önceden oluşturduğumuz veri tabanını seçiyoruz.

ve karşınıza bir süre sonra ekran geliyor ve

Resim

phpbb_config dosyasını seöiyoruz sonra sağ tarafta görülen menü geliyor ekrana ve oradada gösterdiğim gibi "GİT" butonuna basıyoruz

VE karsınıza resim deki ekran geliyor.

Resim

Burada gösterirdiği gibi bir sayfa ileri gidiyoruz kare içine aldığım yerden

ve karşınıza başka ekran çıkıyor.

Yani resimde göstereceğim sonra aşağıya doru iniyorsunuz ve

Resim

Script pach orada normalde /phpbb yazılıolması lazımdı ama sildim sizde benim gibi yapın bunu yapmak için efendime söyleyim :) kalem işaretine tıklayıp /phpbb yazısını siliyorsunuz sonra yönetici paneli çalışır durumda olacak forumda şimdilik bukadar bayağ yoruldum ama inşallah türk milletine faydam dokunmuştur beys :)
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Re: Directadmin control panel ayarları ve phpbb forum kurulumu

İleti kaanuysal 20.05.2008, 18:23

resimler uçmaş dostum :(
kaanuysal
Üye
Üye

Makaleler

Kimler çevrimiçi