Dosyaların görüntülenmesini engellemek

Server Güvenliği ve Optimizasyonu

Dosyaların görüntülenmesini engellemek

İleti radalin 21.08.2006, 12:07

Bir klasörün içindeki dosyaların herhangi bir şekilde tam link yazılarak kullanılmasını engellemek istiyorum. Yani www.siteadı.com/klasor/dosya.zip çağrıldığında görüntüleme izni yok gibi bir hata vermesini sağlamak istiyorum. Ama bu dosyanın bir sayfa tarafından çağırıldığı takdirde kullanılabilmesini nasıl sağlayabilirim?

Amacım download linkleri oluşturmak. bir download.php dosyası ile bir id gönderecem giden id ye göre bir dosya indirilebilecek. Ama dosya indirme sadece download.php sayfası ile olabilecek. Bunun dışında tam linki bilse dahi dosyayı indirmesini engellemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Bazı yerlerde dosyalarımı www klasörünün içine koymamam gerektiğni okudum. Ama oraya koymadığım takdirde nasıl kullanıcının download una sunacağımı bilmiyorum. Muhtemelen Fiziksel yolunu (C:\downloadFiles\dosya.zip) kullanıp bunu yapacağım ama hosting firmamın göreceli adresini bilmemin pek yolu yokmuş gibi. Olsa bile değiştiği takdirde bunun sorun çıkaracağını düşünüyorum.

Server ve sunucu konusunda çok fazla şey bilmediğim için biraz yol gösterilmeye ihtiyacım var.
Kullanıcı avatarı
radalin
Üye
Üye

Server Güvenliği ve Optimizasyonu

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir