Hızlı Cvp

Yeni başlayanlar, nasıl ve ne yapacağını bilmeyenler buraya yazabilir.

Hızlı Cvp

İleti Axion 11.02.2006, 13:08

Bu sitedeki hızlı cevap modu hangisi? Yani düğmeye basınca açılmasını istiyorum.
Kullanıcı avatarı
Axion
Üye
Üye

Cvp: Hızlı Cvp

butterflyT
11.02.2006, 19:01

Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti Axion 11.02.2006, 19:46

sagol, 20 dak mı alıyo sahiden? :|
Kullanıcı avatarı
Axion
Üye
Üye

butterflyT
11.02.2006, 21:35

E alıyor tabi ama bu zorluğundan değil çok kolay birşey aslında. Tüm yapman gereken kurulum dosyasında adları yazılan ve düzenlemen gereken dosyaları açıp gereken satırları düzeltmek ama tabi bunu yaparken o satırı bul gerekli kodu yaz kaydet dosyayı kapat diğer dosyayı aç vs. vs. bu vaktini alıyor. Ama sanırım o mod Easy Mod ile uyumlu. Easy Mod phpBB'de kolay modül kurmaya yarayan bir modüldür. Nasıl izah edeyim bir nevi kur.exe işlevini yapıyor. Önce Easy Mod'u kur zaten onun kurulumu çok basit önce admin/ içinde bir tane "mods" diye dosya oluştur. Easy Mod klasörünü bu mods dizini içine at. Sonra easymod_install.php'yi çalıştır. http://siteadın/admin/mods/easymod/easymod_install.php gibi .. Gerisi zaten Windowsta program kurmaya benziyor ileri ileri diyerek modülü kur. Sonra diyelim ki bir modül kuracaksın eğer bu modül Easy Modül ile uyumlu ise o modulun dosyasını mods klasörü içine atıyorsun. Sonra admin kontrol panelinde Easy Mod kısmına gir orada kurmak istediğin modülün adını göreceksin. Easy Mod onu hemen tanıyacaktır. Yanında da install/kur yazacaktır. Install dediğin zaman modülü 1dk içinde sana kuruyor. Hızlı cevap modülü bildiğim kadarıyla Easy Mod ile uyumlu. Ama her modülü Easy Mod ile kuramazsın. Şuan için Easy Mod ile çok uyumlu modül yok o yüzden elle modül kurmaya alış. Ama ilerde Easy Mod ile uyumlu daha çok modül olacaktır. Çünkü elle modül kurmak gerçekten yorucu. Zor değil ama yorucu.

Anlamadığın birşey olursa gel sor.
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti Axion 11.02.2006, 21:55

Testing FTP access...
1) Logged in successfully
2) CD to EasyMOD path successfully

Warning: ftp_put(): Unable to service PORT commands in /home/www/axion.awardspace.com/ax/admin/mods/easymod/em_includes/em_ftp.php on line 1038

FTP ERROR: could not write to phpBB root
EasyMOD requires that your axion account have write access on all directories and files in the phpBB directory. Please confirm all files and directories are set to at least 744 access.

phpBB root directory:
drwxr−xr−x .
drwxr−xr−x ..
−rw−r−−r−− config.php
−rwxr−xr−x common.php
−rwxr−xr−x extension.inc
−rwxr−xr−x faq.php
−rwxr−xr−x groupcp.php
−rwxr−xr−x index.php
−rwxr−xr−x login.php
−rwxr−xr−x memberlist.php
−rwxr−xr−x modcp.php
−rwxr−xr−x posting.php
−rwxr−xr−x privmsg.php
−rwxr−xr−x profile.php
−rwxr−xr−x search.php
−rwxr−xr−x viewforum.php
−rwxr−xr−x viewonline.php
−rwxr−xr−x viewtopic.php
drwxr−xr−x cache
drwxr−xr−x templates
drwxr−xr−x language
drwxr−xr−x includes
drwxr−xr−x images
drwxr−xr−x docs
drwxr−xr−x db
drwxr−xr−x admin
drwxr−xr−x mods
−rwxr−xr−x module.php
−rwxr−xr−x module.tpl

böyle bi durum oldu easymod u kurarken. Ftp bilgilerini doğru girdim ama altta üç tane seçenek var onları ellemedim ondan mı acaba?

bütün dosyalar 755
Kullanıcı avatarı
Axion
Üye
Üye

Cvp: Hızlı Cvp

butterflyT
11.02.2006, 22:37

Senin siten şuan bir sunucuda mı duruyor. Ben sitemi daha hazırlama aşamasında olduğum için tüm denemelerimi kendi bilgisayarımda yapıyorum. FTP üzerinden sunucuda duran bir siteye modül kurmadım henüz. Ne gibi hatalarla karşılaşırım bilemiyorum ama senin hatan belli yukarda yazmış zaten.

FTP ERROR: could not write to phpBB root
EasyMOD requires that your axion account have write access on all directories and files in the phpBB directory. Please confirm all files and directories are set to at least 744 access.

phpBB'nin bulununduğu dizine Easy Mod dosya oluşturamamış. Yani bulunduğu dizine dosya yazma izni yok. Bu yüzden hata veriyor.

Hatada demiş sana Chmod en azından 744 olmalıdır diyor
. Gerçi orada Chmod yazmamış ama demek istediği şey o.

Chmod nedir dersen : Change mod yani mod değiştir demektir. Unix temelli sistemlerde dosya erişim izinlerini değiştirmene yarar. Vaktim yok çok uzun yazmak istemiyorum o yüzden şurayı okursan çok güzel anlarsın.
http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis-4.1.html

Belgeyi okursan 744 ne demek anlarsın. İstersen beraber yapalım : Sihirli numaralar bunlar

400 sahibi okur
200 sahibi yazar
100 sahibi çalıştırır

040 grubu okur
020 grubu yazar
010 grubu çalıştırır

004 diğerleri okur
002 diğerleri yazar
001 diğerleri çalıştırır

şimdi bunlara göre 744 nasıl yazarız.
400 + 200 + 100 (yani sahibi okur yazar ve çalıştırır) + 040 (grubu sadece okur) + 004 (diğerleri sadece okur) = 744 anladın değil mi ?

Mesela kimi modüller chmod 777 olmasını ister. 777'yi elde etmen için hepsini toplaman gerek bu da şu demek sahibi de grubda diğerleri de dosya okur yazar ve çalıştırabilir demek.

FTP programı kullanıyorsan eğer FTP programınızda dosyanın üzerine sağ tıklayın. Muhtemelen orada CHMOD gibi bir yazı göreceksiniz. Oradan değeri 744 verip tamam deyin. Ama bazı sunucular buna izin vermiyor. Eğer izin vermezse sunucu hizmeti aldığın yere söylemen gerekiyor.

Umarım seni aydınlatabilmişimdir.
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

İleti Axion 11.02.2006, 23:10

Yine aynı hata

Please confirm all files and directories are set to at least 744 access.

phpBB root directory:
drwxr−xr−x .
drwxr−xr−x ..
−rwxr−xr−x config.php
−rwxr−xr−x common.php
−rwxr−xr−x extension.inc
−rwxr−xr−x faq.php
−rwxr−xr−x groupcp.php
−rwxr−xr−x index.php
−rwxr−xr−x login.php
−rwxr−xr−x memberlist.php
−rwxr−xr−x modcp.php
−rwxr−xr−x posting.php
−rwxr−xr−x privmsg.php
−rwxr−xr−x profile.php
−rwxr−xr−x search.php
−rwxr−xr−x viewforum.php
−rwxr−xr−x viewonline.php
−rwxr−xr−x viewtopic.php
drwxr−xr−x cache
drwxr−xr−x templates
drwxr−xr−x language
drwxr−xr−x includes
drwxr−xr−x images
drwxr−xr−x docs
drwxr−xr−x db
drwxr−xr−x admin
drwxr−xr−x mods
−rwxr−xr−x module.php
−rwxr−xr−x module.tpl
−rwxr−xr−x addform.html

anladıgım kadarıyla en az 744 olmasını istiyor izinlerin, ben de öyle yaptım hepsini ama olmuyor?!?
Kullanıcı avatarı
Axion
Üye
Üye

butterflyT
11.02.2006, 23:19

Ama hangi dizinde yaptınız bu değişikliği. Easy mod klasörü üzerine gelip chmod değiştirmeniz birşey ifade etmez. Root directory diyor yani kök / ana dizinin dosya erişim izinlerini değiştirmeniz lazım. Değişikliği kök dizinde yaptığınıza emin misiniz?

Yukarda listediği dosyalar sizin root / kök dizininizde bulunan dosyalarınız işte. Sitenizin dosyaları phpBB'deki index.php login.php vs. vs.

Bir de ben orada
drwxr−xr−x mods
diye birşey gördüm. Siz sanırım "mods" klasörünü kök dizinde oluşturmuşunuz. mods klasörünü kök dizinde değil admin klasörü içinde oluşturacaksınız. Önce kök dizin içinde admin'e tıklayıp oraya girin orada mods diye bir klasör oluşturun. Sonra yine "mods" klasörüne tıklayıp onun da içine girin ve Easy mod klasörünü buraya yükleyin (upload edin). Sonra geri dönüp (2 üst dizin) phpBB nin bulunduğu kök dizinde chmod'u değiştirin o zaman olması lazım.

Yani nasıl izah edeyim. FTP programı ile sunucuya bağlandığınızda direkt olarak PphBB dizinine mi giriyorsunuz (direkt olarak yukardaki listedeki dosyaları mı görüyorsunuz) yoksa orada bir phpBB diye bir klasör var ona tıklayınca mı yukarıdaki dosyaları görüyorsunuz ? Eğer ikinci durum geçerliyse o zaman phpBB'nin içinden çıkın bir üst dizine gidin ve orada phpBB klasörüne sağ tıklayarak chmod'u değiştiriniz. Aklıma gelen ilk şeyler bunlar.
Kullanıcı avatarı
butterflyT
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Yeni Başlayanlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir