MODlarda Geçen SQL Sorgularının Nasıl Yapılır

Eklentiler ile ilgili soru, sorun ve tartışmalar.

MODlarda Geçen SQL Sorgularının Nasıl Yapılır

İleti Curtis 02.11.2005, 20:41

Evet bir çok modun kurulum dosyasında

Kod: Tümünü seç
#
#-----[ SQL ]----------------------------------------------
#

INSERT INTO `phpbb_config` VALUES ('registration_status', '0');

Bu gibi ifadeler var bu değişiklikleri dosya editliyerek yada düzenliyerek yapamayız burda bu işlemleri nasıl gerçekleştiriceğimizden bahsedicez

1)Yönetim panelinize girin bu cpanelse sitenizinadı.com/cpanel plesk se sitenizin adı /admin yada daha değişik türevleri şeklinde olur
2-)Burdan mysql database seçeneğine gelin
3-) Burdanda phpmyadmin seçeneğini seçin bu mysql database seçeneğinin içinde olabileceği gibi xcontroller yönetim paneli kullanan sitelerde ayrıca bir link olarak verilmiştir
4-)phpmyadmin e grdiğimizde sağda language yazan yer var ordan turkish i seçiyoruz
5-) sol üstte veri tabanlarını gösteren kısım var ordan forumumuzu hangi veritabanına kurduysak onu seçiyoruz
6-Resimdeki gibi bir menu açılıcak;

http://members.lycos.co.uk/anlatim/phpmyadmin.JPG

Yukarıdaki menuler ekrana geldi Yapı , Sql sorgusu , Dönüştür , Ara ,Sorgula
bu menulerden sql sorgusunu seçin ve şöyle bir menu gelicek karşınıza;

http://members.lycos.co.uk/anlatim/phpmyadmin2.JPG

7-)veritabanı üzerinde sorgu çalıştır diye bir yazı yazıyor altında bir kaç satırlık bir boşluk var oraya sql kodumuzu eksiksiz giriyoruz bizim sql kodumuz;

[syntax="sql"]INSERT INTO `phpbb_config` VALUES ('registration_status', '0');[/syntax]'du

Oraya aynen girdik her modda sql kodu olucak diye bir şey yok eğer varsa bu işlemleri yapıcaksınız INSERT INTO yerine bazılarında ALTER yazar bunlarıda aynı yere yazıcaksınız
neyse bu sql kodunu yazdık sonra git butonuna basıyoruz.Şöyle bir ekran gelicek karşımıza;

Resim

Eklenen satırlar yazıyor ve sorgu işleminin kaç saniye sürdüğünü yazıyor işlemimiz buraya kadar her şey tamamdır artık bu pencereyi kapatabilirsiniz eğer yazarken bir yanlışlık yaptıysanız yeni çıkan ekranda düzenle diye bir seçenek var oradan düzeltebilirsiniz
Genelde sql kodu içeren modların en başında bu işlemi yapmalısınız yani dosyaları editlemeden önce bu işlemi yapmış olmalısınız yosa max session modunda başıma geldi yapmayı unutmuştum en son yaptım dosyaları editleyip attıktan sonra foruma giremedim max kullanıcı limtine ulaşıldı diyordu tek ben bağlıydım foruma o sırada neyse bu kadar takıldığınız başka yer olursa bu başlık altına yazabilirsiniz bu konuyla ilgili tabi...

Döküman Yazarı:droppy23
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

İleti cheki 15.11.2005, 21:00

skor tahmin modunda..

#
#-----[ SQL ]------------------------------------------
#

copy fsports_db_update.php to fsports_db_update.php
run fsports_db_update.php
delete fsports_db_update.php

böyle bişey var bu ne demek anlayamadım...
Kullanıcı avatarı
cheki
Üye
Üye

İleti yigini 15.11.2005, 21:04

fsports_db_update.php bu dosyayı forumun dizinine atıp adres bardan çağıracaksın.

www.sitem.com/fsports_db_update.php gibi.. veritabanına ilgili tablolar eklenmiş olacak. Ardından da tekrar kullanımını engellemek için sileceksin çünkü görevi bitmiş olacak.
Kullanıcı avatarı
yigini
Üye
Üye

İleti the_nobody 18.11.2005, 18:29

ya bu SQL sorgusunu phpmyadmin'i yüklemeden yapamaz mıyız?
Kullanıcı avatarı
the_nobody
Üye
Üye

İleti yigini 18.11.2005, 18:31

http://www.phpbbstyles.com/sql.php bunu dene phpmyadmine gerek kalmadan verdiğin sorguyu .php ye çevirir sen o dosyayı forumun klasörüne atar direk adress bardan çalıştırırsın.
Kullanıcı avatarı
yigini
Üye
Üye

Cvp: MODlarda Geçen SQL Sorgularının Nasıl Yapılır

İleti mgazi 19.11.2005, 01:03

Bende birthday_1.5.7em modunu kurdum.kodları yerli yerine yerleştirdim.ama verilen birthday_db_update dosyasını kodları yerleştirdikden sonra çalıştırdım.Şimdi Profililimden doğum günümü ayarlayıp gönder butonuna bastığımda karşıma aşağıdaki gibi bir hata mesajı çıkıyor.Ne yapmalıyım.Orda yazan satıra bakıyorumKodu düzgün yerleştirmişim.

Hata mesajı:

Could not update users table

DEBUG MODE

SQL Error : 1064 You have an error in your SQL syntax. Check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'mgazi@alkus.net', user_attachsig = 1, user_allowsmile = 1, user

UPDATE phpbb_users SET user_email = 'mgazi@alkus.net', user_icq = '', user_website = 'http://www.alkus.net', user_occ = 'Öğrenci', user_from = 'Adıyaman', user_interests = '', user_birthday = '6167', user_next_birthday_greeting = '2005, user_sig = '', user_sig_bbcode_uid = '', user_viewemail = 0, user_aim = '', user_yim = '', user_msnm = 'mgazi@alkus.net', user_attachsig = 1, user_allowsmile = 1, user_quickreply = 1, user_allowhtml = 0, user_allowbbcode = 1, user_allow_viewonline = 1, user_notify = 0, user_notify_pm = 1, user_popup_pm = 1, user_timezone = 0, user_dateformat = 'd M Y h:i a', user_lang = 'turkish', user_style = 3, user_active = 1, user_actkey = '', no_report_popup = 0, no_report_mail = 0 WHERE user_id = 2

Line : 596
File : usercp_register.php

O satrırdaki değişikliğide yazayım

#
#-----[ FIND ]------------------------------------------------
#
         $sql = "UPDATE " . USERS_TABLE . "
            SET

#
#-----[ IN-LINE FIND ]----------------------------------------
#
str_replace("\'", "''", $interests) . "'

#
#-----[ IN-LINE AFTER, ADD ]----------------------------------
#
, user_birthday = '$birthday', user_next_birthday_greeting = '$next_birthday_greeting'

Usercp_register şöyle

$sql = "UPDATE " . USERS_TABLE . "
            SET " . $username_sql . $passwd_sql . "user_email = '" . str_replace("\'", "''", $email) ."', user_icq = '" . str_replace("\'", "''", $icq) . "', user_website = '" . str_replace("\'", "''", $website) . "', user_occ = '" . str_replace("\'", "''", $occupation) . "', user_from = '" . str_replace("\'", "''", $location) . "', user_interests = '" . str_replace("\'", "''", $interests) . "', user_birthday = '$birthday', user_next_birthday_greeting = '$next_birthday_greeting, user_sig = '" . str_replace("\'", "''", $signature) . "', user_sig_bbcode_uid = '$signature_bbcode_uid', user_viewemail = $viewemail, user_aim = '" . str_replace("\'", "''", str_replace(' ', '+', $aim)) . "', user_yim = '" . str_replace("\'", "''", $yim) . "', user_msnm = '" . str_replace("\'", "''", $msn) . "', user_attachsig = $attachsig, user_allowsmile = $allowsmilies, user_quickreply = $showquickreply, user_allowhtml = $allowhtml, user_allowbbcode = $allowbbcode, user_allow_viewonline = $allowviewonline, user_notify = $notifyreply, user_notify_pm = $notifypm, user_popup_pm = $popup_pm, user_timezone = $user_timezone, user_dateformat = '" . str_replace("\'", "''", $user_dateformat) . "', user_lang = '" . str_replace("\'", "''", $user_lang) . "', user_style = $user_style, user_active = $user_active, user_actkey = '" . str_replace("\'", "''", $user_actkey) . "'" . $avatar_sql . "
            WHERE user_id = $user_id";
         if ( !($result = $db->sql_query($sql)) )
         {
            message_die(GENERAL_ERROR, 'Could not update users table', '', __LINE__, __FILE__, $sql);
         }
Kullanıcı avatarı
mgazi
Üye
Üye

İleti Curtis 19.11.2005, 23:05

Sanırım o modun başında database değişikliklerini önceden yapın diyordu...

Eğer yedek aldıysan onları baştan at ve önce database'i yapıp sonra kodları ekle...
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

İleti XeNo 20.11.2005, 01:39

Tabloları onarmayı dene öncelikle. Olmazsa bakarım bu kodlara. Muhtemelen bir virgül ya da $ eksiktir kodlarda.
Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
XeNo
Üye
Üye

İleti mgazi 20.11.2005, 13:38

Yedek almamaşıtım ama .php uzatntılı dosyalarda yapılan değişiklikleri silip yeniden yaptım ve sorunsuz çalışıyor.İlgilendiğiniz için çok teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mgazi
Üye
Üye

İleti Curtis 20.11.2005, 15:12

Hah demiştin bende aynı sorunu yaşamıştım :)

Neyse çok sevindim hallettiğine kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
Curtis
Üye
Üye

İleti Chash 30.11.2005, 16:14

:? ama hesabımdan Avatar seçerken galeriden yükle diyorum seçiyor ama yolla diyorum ve şu hatayı alıyorum acil yardım bekliyorum..........

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Genel Hata

Could not update users table

DEBUG MODE

SQL Error : 1054 Unknown column 'user_quickreply' in 'field list'

UPDATE forum_users SET user_email = 'info@uanazilli.com', user_icq = '', user_website = '', user_occ = '', user_from = '', user_interests = '', user_sig = '', user_sig_bbcode_uid = '', user_viewemail = 1, user_aim = '', user_yim = '', user_msnm = '', user_attachsig = 0, user_allowsmile = 1, user_quickreply = 0, user_allowhtml = 0, user_allowbbcode = 1, user_allow_viewonline = 1, user_notify = 0, user_notify_pm = 1, user_popup_pm = 1, user_timezone = 0, user_dateformat = 'd M Y h:i a', user_lang = 'english', user_style = 1, user_active = 1, user_actkey = '' WHERE user_id = 2

Line : 522
File : usercp_register.php

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bu hatayı nasıl giderebilirim www.uanazilli.com/usercp_register.php dosyaya bakmak isterseniz
Kullanıcı avatarı
Chash
Üye
Üye

yaa bu konuda kimse yardımcı oLamıyor mu ?

İleti Chash 30.11.2005, 23:16

Merhabalar yaaa üsteki konu hakkında kimse yardımcı olamaz mı ?
Kullanıcı avatarı
Chash
Üye
Üye

İleti XeNo 01.12.2005, 00:28

http://www.canver.net/unknown-column-us ... vt938.html başlığında zaten hatayı belirtmiş ve cevap almıştın. Anlamadı isen eğer o başlıkta sormalısın sorularını.
Kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
XeNo
Üye
Üye

İleti Chash 03.12.2005, 15:37

yaa ben orada alamadım onlarda buraya yoLLadı bana o tabloya ekleyin demişdiler ama nasıl olacak beni onu anlasam zaten nasıl eklicem onu anlamıyorum
Kullanıcı avatarı
Chash
Üye
Üye

İleti cheki 18.01.2006, 16:10

Davetiye ile üye alımı modunda şöle bi yer var
[syntax="sql"]#
#-----[ SQL ]------------------------------------------
#
CREATE TABLE phpbb_invitations (
invitation_id MEDIUMINT( 8 ) NOT NULL AUTO_INCREMENT ,
invitation_code VARCHAR( 8 ) NOT NULL ,
invitation_description TEXT NOT NULL,
invitation_uses MEDIUMINT(8) NOT NULL DEFAULT '1',
invitation_group MEDIUMINT(8) NOT NULL DEFAULT '0',
invitation_email TEXT NOT NULL,
PRIMARY KEY ( invitation_id )
);

CREATE TABLE phpbb_invitation_users (
invitation_id MEDIUMINT( 8 ) NOT NULL,
user_id MEDIUMINT( 8 ) NOT NULL,
PRIMARY KEY ( user_id )
);

INSERT INTO phpbb_config ( config_name , config_value )
VALUES ('invite_only', '1'); [/syntax]

tabi ben bişe anlamadım bundan sanırım phpmyadminden tablo yaratcam ama o nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim..
Kullanıcı avatarı
cheki
Üye
Üye

İleti wolverine12 31.03.2006, 13:43

yigini yazdı:http://www.phpbbstyles.com/sql.php bunu dene phpmyadmine gerek kalmadan verdiğin sorguyu .php ye çevirir sen o dosyayı forumun klasörüne atar direk adress bardan çalıştırırsın.

bende mysql database diye bir yer yoktu ondan verdiğin bu adresten çevirdim

ancak bunu hangi isimle ve hangi dosyaya atıcam forumda?
wolverine12
Üye
Üye

İleti fatihbaz 31.03.2006, 13:49

verdigi sql.php dosyasını oldugu gibi forumun anadizinine atacaksın.isim filan degiştirmene gerek yok.sonra da sitene girip www.siten.com/sql.php şeklinde çalıştır.sana yüklendigine dair bi mesaj veriyor zaten,ondan sonra silebilirsin sql.php dosyasını.
Kullanıcı avatarı
fatihbaz
Üye
Üye

İleti wolverine12 31.03.2006, 14:41

fatihbaz yazdı:verdigi sql.php dosyasını oldugu gibi forumun anadizinine atacaksın.isim filan degiştirmene gerek yok.sonra da sitene girip www.siten.com/sql.php şeklinde çalıştır.sana yüklendigine dair bi mesaj veriyor zaten,ondan sonra silebilirsin sql.php dosyasını.

saolasın fatih yaptım ancak hata mesajı verdi bu seferde...

error in query 2: Duplicate column name 'attached_forum_id'
done (2 queries).

:(
wolverine12
Üye
Üye

İleti wolverine12 04.04.2006, 13:00

bende bu sorgularda hep hata veriyor ?
wolverine12
Üye
Üye

İleti fatse 06.04.2006, 17:30

<Silinmiş Kullanıcı> yazdı:1)Yönetim panelinize girin bu cpanelse sitenizinadı.com/cpanel plesk se sitenizin adı /admin yada daha değişik türevleri şeklinde olur
2-)Burdan mysql database seçeneğine gelin
3-) Burdanda phpmyadmin seçeneğini seçin bu mysql database seçeneğinin içinde olabileceği gibi xcontroller yönetim paneli kullanan sitelerde ayrıca bir link olarak verilmiştir

Ya arkadaşlar özellikler 1. ve 2. madde yi daha açık yazarmısınız bende phpBB 2.0.19 var ben nasıl geçecem buraya
fatse
Üye
Üye

Sonraki

Soru(n)lar & Tartışmalar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir