Pano Kuralları & Kullanıcı Sözleşmesi

Pano Kuralları, Yenilik ve Duyurular. Site ve pano kullanımı ile ilgili bilgiler.

ALEXIS
17.04.2007, 20:57

Site kuralları phpBB Türkiye, phpBB topluluğunun sorumluluklarını arttırmak, sistemi daha iyi ve verimli kullanmak için tasarlanmıştır. Lütfen kural, koşul ve bilgileri okuyun. Kuralları okumamış olsanız dahi kayıt işlemizi tamamladıktan ve ilk mesajınızı gönderdikten sonra tüm kuralları kabul etmiş sayılırsınız.

Bu sitenin kuruluş amacı karşılıklı "BİLGİ PAYLAŞIMI" 'dır. Ayrıca bu site asla sınırsız özgürlük vaad etmez. Ve kurallarda tek taraflık değişiklik yapılabilir.

-------------------------------------------------------------

1. Üye Kayıt
    1. Kayıt olurken ahlaksız, gizli mesaj içeren, site adları içeren isimler seçilemez, imzada ticari reklam yapılamaz.

2. Kayıt işlemi gerçekleştikten sonra, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayana kadar sitemizi kullanamazsınız. Bunun için çalışan bir e-posta adresinizi girmeniz gerekmektedir. Ayrıca, lütfen otomatik cevaplamaya ayarlı bir e-posta adresi yazmayınız, sitemize kayıt olurken kullandığınız e-posta adresini daha sonra otomatik cevap verecek şekilde ayarlamayınız.

2. Pano ve Forum Kullanımı
    1. T.C yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen, politik, din, küfür (sansürlenerek de olsa), maksadı aşan argo, sataşma, aşağılama vb. içerikli yazılar içeren iletiler gönderilemez.

2. Soru sormadan önce lütfen arama yapınız. Tekrar tekrar aynı soruları sormayınız ve benzer sorular/konular varsa onların altında sorunuzu sorunuz.

3. Gönderilecek konuların başlıkları lütfen içerikleriyle alakası olsunlar. "Yardım, çok acele yardım..." gibi yazılar içeren konu başlıkları yazmaya özen gösterin. Sonuçta hepimizin soruları önemli ve bir an önce çözüm beklemekte.

4. Başlıkları yazarken başlıktan önce tek kelimelik bir açıklayıcı yazmaya özen gösterin. Örneğin yardım istiyorsanız mesaj başlığınızı şöyle başlatın: [YARDIM] phpbb kurumıyorum. Açıklayıcı bir bilgi veriyorsanız: [BİLGİ] MSSQL'e phpBB kurulumu, şeklinde ifadeler kullanımı gereksiz zaman kaybını önler.

3. Konu/İleti Gönderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler
    1. Başlık ve içeriğinin anlaşılabilir bir dille, imla kurallarına ve Türkçe karakterlere dikkat edilerek yazılması, yanlış anlaşılmalara mahal verilmesini engelleyeceği gibi, diğer üyeler tarafından da daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. IRC lisanı ile mesaj yazmak, bir büyük bir küçük harfle yazmak, tamamı büyük, tamamı kalın, renkli yazılar kesinlikle yasaktır.

2. Site genelinde, konular dahilinde ikili sohbetler ve yazışmalar yapılamaz. Kullanıcılar, başka bir kullanıcısının, özel bilgilerini site içerinde yazamaz/açıklayamaz.

3. Pano ortamında genel ahlak kurallarına aykırı, kişileri/kurumları küçük düşürücü, hakaret niteliğinde sözler kullanamazsınız. (Size karşı böyle bir durum söz konusu ise kesinlikle cevap yazarak tartışma başlatmayınız ve raporlama sistemini kullanarak ilgili ileti veya başlığı ropor ediniz.)

4. Hack, crack, warez gibi illegal konu ve yasadışı içerikten bahsetmek, forum nasıl hacklenir gibi sorular/cevaplar kesinlikle yasaktır.

5. Mesajlarda öğretici veya örnek gösterici küçük boyutlu resimler ve bağlantılar dışında gereksiz resim ve bağlantılar kullanılamaz.

4. Özel Mesajlar ile İlgili Hususlar
    1. Özel mesaj yolu ile diğer kullanıcılara reklam içerikli, rahatsız edici mesaj gönderilmesi kesinlikle yasaktır. (Bu tür mesajları bildiriniz).

2. Kendisi açıkça belirmediği sürece, hiçbir yöneticiden, editörden, üyeden özel mesaj ile yardım/destek istemeyiniz. Yöneticilerimiz destek amaçlı olmayan tüm özel mesajlarınıza açıktır.

5. Avatar & İmza Kuralları
    1. Avatar Resimleri
      1. Avatarlar pano kurallarına aykırı olamaz.
      2. Aşırı animasyon içeremez.
      3. Rütbe resimleri ve yönetici avatarları taklit edilemez.

2. İmzalar
      1. İmzalar pano kurallarına aykırı olamaz.
      2. Gözü yorucu ve görselliği bozucu renk ve büyüklükte olamaz.
      3. Ticari kaygı ile ticari reklam içeremez.

Avatar ve imza kurallarına uyulmadığı taktirde uyarı alabilir, avatar ve imzanız uyarı yapılmaksızın silinebilir. Avatar ve imza kullanma hakkınız, yönetici tarafından uyarı yapılmaksızın kısıtlanabilir.

6. İletilere Dosya Ekleme Kuralları
    1. İnternet üzerinde zaten mevcut olan bir dosya veya resimi eklemeyin, link verin.

2. Ekleyeceğiniz resim büyükse, imkanınız varsa sıkıştırın, renk sayısını azaltın, optimize edin. Daha az yer kaplayacaksa JPG yerine PNG tercih edin.

3. Sıkıştırılmış dosya gönderirken içinde dosya thumbs.db gibi artıkların olmamasına dikkat edin.

7. Yönetici Yetkileri
    1. Yöneticiler yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse, yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir.

2. Kurallara uymayan veya gönderdikleri iletiler ile pano düzenine zarar verdikleri düşünülen üyeler yöneticiler tarafından uyarılıp, davranışın tekrarında sistemden uzaklaştırılırlar. Yeni üye statüsündeki kişiler (30'dan az iletisi olan kullanıcılar) forum kurallarına ihlal etmeleri durumundan uyarılmaksızın sistemden süreli/süresiz uzaklaştırılabilirler.

3. Site kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı yöneticilerinde saklıdır ve her an güncellenebilir. Kurallarda değişiklik olması durumunda kullanıcılar bilgilendirilir. Yeni kuralları kabul etmeyen üyeler, üyeliğini ve iletilerini bırakarak bir daha gelmemek üzere gidebilir.

4. Özellikle yüksek rütbeye sahip yöneticilerin yaptığı uygulamalar (ileti silme, ileti düzenleme, kural koyma, uzaklaştırma) hiçbir şekilde sorgulanamaz.

5. Her ne olursa olsun, yöneticileri küçümsemek, kişiliklerine saldırmak ve rencide etmek kesinlikle yasaktır.

8. Bilinmesi Gerekenler
    1. Üyelerin eklediği her türlü materyalden sadece ve sadece üyenin kendisi sorumludur. Sitemiz bu konuda hiç bir mesuliyet kabul etmez.

2. Üyeler forumları şikayet amaçlı kullanamazlar. Şikayetler yöneticilere, konuyu açıkça anlatan bir şekilde ve varsa kanıtları içererek, uygun bir üslupla iletilmelidir.

3. Sitesinin yücelmesi ve daha iyi yerlere gelmesi üyelerin elindedir ve unutmamak gerekir ki, bu ortamın seviyesini belirleyecek kişiler de yine üyelerimizdir.

9. Yardım Hakkında
    Panoda yöneticiler dahil, hiç kimsenin yardım etme zorunluluğu yoktur. Panoda yardım/paylaşım tamamen gönüllü yapılır. Yapılacak olan yardımın/paylaşımın büyüklüğü, yardım edecek veya paylaşacak kişinin yardımseverliğine kalmış bir şeydir. Hiç bir kullanıcı bir diğer kullanıcıyı yardımcı olmamakla suçlayamaz.

NOT: Yukarıdaki kurallar site genelinde geçerlidir. Bazı bölümlerde yöneticiler tarafından yazılmış "bölüm kuralları", "bölüm hakkında", "xxx şablonu" gibi özel kural ve istekler olabilir. Bunlar sadece o bölüm için geçerli olan kurall ve isteklerdir.
Kullanıcı avatarı
ALEXIS
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

Kurallar & Duyurular

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir